Super League: AEK - Πανιωνιος 1 - 0 τελικό σκορ | Epirus World

Super League: AEK - Πανιωνιος 1 - 0 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την κρίσιμη αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο χάρη σε γκολ του Λιβάγια από το 21.

90+4' Τέλος!

90+3' Κίτρινη κάρτα στον Σαββίδη.

Ροντέο το ματς.

90+3' Κίτρινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο.

90+2΄ Γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ ο Βράνιες έδιωξε πριν κάνει την προβολή ο Γεσίλ.
Πιέζει ο Πανιώνιος.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

90' Σουτ του Μπακασέτα μπλόκαρε ο Κότνικ.

88' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αϊντάρεβιτς αντί του Γαλανόπουλου,

86' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κότνικ έβγαλε το απευθείας φάουλ του Μπακασέτα και στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ και το σουτ του Κονέ.

85' Κίτρινη στον Μπανανά για χέρι. Σωστή.

82' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Μασούρα πέρασε ο Βουκελάτος.
78' Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ΄την εστία.

77' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά για φάουλ στον Μασούντ.

Κάκιστη η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο .

74' Αντεπίθεση για τον Πανιώνιο, όμως ο Γκάλο καθάρισε τη φάση.

72' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γεσίλ αντί του Πινιώτη.

71' Ο Γαλανόπουλος με εξαιρετική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και απέφυγε τον Βλάχο όμως η φάση σταμάτησε για επιθετικό φάουλ στον Μπανανά.
68' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Λιβάγια πέρασε ο Μπακάκης.

65' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μπραχίμι στη θέση του Παπαγεωργίου.

64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Λάζαρου πέρασε ο Μασούντ.

62' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λόπες από τα αριστερά, ο Μπακασέτας πήδηξε αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει "γεμάτα" την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε
59' Γύρισμα του Βράνιες στον Τσιντώτα, που απομάκρυνε άσχημα την μπάλα αλλά αυτή δεν έφτασε σε παίκτη των κυανέρυθρων.

57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Αραούχο, όμως η μπάλα πέρασε από Γαλανόπουλο και Λιβάγια
56' Για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μεταφέρει το παιχνίδι από την πλευρά του Πανιώνιου.

51' Απομακρύνει ο Βράνιες ένα γέμισμα στην περιοχή. Έχει μπει καλύτερα ο Πανιώνιος.
48' Επικίνδυνη πάσα του Κότνικ στον Μπανανά, όμως ο Λιβάγια που κυνήγησε τη φάση δεν μπόρεσε να κλέψει.

46΄ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ωραίες εικόνες στο πέταλο των οργανωμένων, οι οπαδοί της ΑΕΚ κρατούν αναμμένα κεράκια στη μνήμη ενός οπαδού της ομάδας που έχασε τη ζωή του τις προηγούμενες μέρες.
12-0 οι τελικές υπέρ της ΑΕΚ, που θα μπορούσε να είχε βρει κι άλλο γκολ και να είχε καθαρίσει το ματς.

Το γκολ σημείωσε ο Λιβάγια στο 21ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γκάλο.
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 απέναντι στον Πανιώνιο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Έντονες αποδοκιμασίες στον Αρετόπουλο για την κίτρινη στον Λιβάγια.

Ένα λεπτό ο εξτρα χρόνος.
45' Μίνι διακοπή για κάποιες διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΚ προς τον Αρετόπουλο για ένα φάουλ που έδωσε στον Λάζαρο. Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια και στον Σπιριντόνοβιτς.
40' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Μασούρα. Ήταν ένα κλικ πιο μπροστά
39' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία υποδοχή της μπάλας από τον Μπακασέτα, που γύρισε όμορφα το σώμα του και σούταρε εκτός περιοχής με το αριστερό, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία.

38' Ο Πανιώνιος προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, όμως μέχρι στιγμής είναι τελείως ακίνδυνος επιθετικά.

34' Διπλή φάση για την ΑΕΚ. Κάθετη του Αραούχο στον Λιβάγια που έπιασε το σουτ, όμως ο Κότνικ έδιωξε και στη συνέχεια ο Γκάλο σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

31' Η μπάλα έσπασε στον Λιβάγια, που αν και θα μπορούσε, δεν τελείωσε τη φάση μόνος του, έσπασε στον Αραούχο, όμως τον πρόλαβε ο Κόρμπο
25' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έβγαλε τετ-α-τετ τον Αραούχο που δεν μπόρεσε να νικήσει σε πρώτο χρόνο τον Κότνικ και στη συνέχεια ο Βλάχος έβγαλε πάνω στη γραμμή το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε.
Φάση καρμπόν με την προηγούμενη. Ο Γκάλο σέντραρε από τα δεξιά, ο Λιβάγια έπιασε την κεφαλιά και αυτή την φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από κανονική θέση το γκολ.

21' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!

20' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά όμως ο Κότνικ μπλόκαρε.

19' Σέντρα του Λιβάγια από τα δεξιά, ο Αραούχο δεν πρόλαβε να μπει στη φάση
15' Ο Λάζαρος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή έκανε συρτό σουτ και ο Κότνικ μάζεψε.
14' Σουτ στην κίνηση του Κονέ, η μπάλα άουτ.

13' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έβγαλε σέντρα με το αριστερό, ο Σταυρόπουλος νίκησε στον αέρα τον Αραούχο και ο Κότνικ μάζεψε.

11' Γέμισμα του Βλάχου στην περιοχή της ΑΕΚ, βγήκε και μάζεψε ο Τσιντώτας.
10' Νέα τελική για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λάζαρου, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

10' Σουτ του Λιβάγια από το ύψος της περιοχής έδιωξε με τις γροθιές ο Κότνικ.

8' Η μπάλα έπειτα από κόρνερ στρώθηκε στον Γαλανόπουλο, αλλά ο Αρετόπουλος σταμάτησε το ματς για φάουλ στον Παπαγεωργίου. Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για διαμαρτυρία. Σωστή. Ο Βόσνιος είναι έξαλλος και οι συμπαίκτες του προσπαθούν να τον ηρεμήσουν.
7' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια πήρε την μπάλα έπειτα από γύρισμα του Αραούχο, έπιασε το σουτ αλλά ο Κότνικ έδιωξε σε κόρνερ.

4' Εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, βγήκε και μάζεψε εύκολα ο Κότνικ.

2' Μάτωσε στη μύτη ο Σταυρόπουλος και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου.

2' Μακρινό σουτ του Γκάλο, η μπάλα κόντραρε και ο Κόρμπος απομάκρυνε.

1' Σέντρα στο ματς.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος

Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα.

Πανηγυρίζεται έξαλλα από τους οπαδούς της ΑΕΚ η νίκη του Αστέρα επί του ΠΑΟΚ. Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση ανεβαίνει στην Τούμπα.

ΓΚΟΛ 3-2 Ο ΑΣΤΕΡΑΣ στο φινάλε του ματς με τον ΠΑΟΚ!

Ισοφαρίζει με πέναλτι του Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ. 2-2 στην έδρα του Αστέρα.

Πολλά προβλήματα για τον Μιχάλη Γρηγορίου καθώς δεν υπολογίζει τους Σιώπη, Τασουλή, Ντουρμισάι, Νίλσεν, Μακρύλλο, Λάμπρου και Ουάσινγκτον.

Στον πάγκο: Μπαντής, Γεσίλ, Σαντάνα, Μπραχίμι, Βουκελάτος, Οικονομίδης, Γκιοατά

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Πινιώτης, Σαββίδης, Σαραμαντάς, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας

Για την Ένωση επέστρεψαν οι Λόπες και Κονέ, που ξεπέρασαν πλήρως τους τραυματισμούς τους. Ο Χιμένεθ δεν μπορεί να υπολογίζει στους Σιμόες και Χουλτ αλλά και στον Τσιγκρίνσκι.

Στον πάγκο: Μπάρκας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ, Μοράν, Γιακουμάκης

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Γαλανόπουλος, Κονέ, Λιβάγια, Λάζαρος, Μπακασέτας, Αραούχο

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:

Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει για ζέσταμα.

Οι κυανέρυθροι από τη μεριά τους συνεχίζουν τη μάχη για την κατάληψη της 5η θέσης, στην οποία ισοβαθμούν μαζί με την Ξάνθη στους 32.

Τα νέα από την Τρίπολη, όπου ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Αστέρα είναι ευχάριστα για την ΑΕΚ αφού το σκορ είναι στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Για τη μάχη του πρωταθλήματος η ΑΕΚ έχει 51 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τον ΠΑΟΚ, ενώ εκκρεμεί η απόφαση για το ντέρμπι του «δικέφαλου του Βορρά» με τον Ολυμπιακό.

Θαύμα ψάχνουν οι κυανέρυθροι, αφού στη Νέα Σμύρνη είδαν τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με σκορ 3-1.

Η Ένωση, είδε να μπαίνει τέλος στο αήττητο σερί των 26 αγώνων, αφού η Λάρισα επικράτησε 2-1 στο φινάλε της αναμέτρησης στο «AEL FC Arena».

Και οι δύο ομάδες προέρχονται από ήττες στα πρώτα ματς των ημιτελικών του Κυπέλλου.

Κρίσιμη αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας στο ΟΑΚΑ.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Πανιώνιο.