Ήττα για τη Νικόπολη στη Βέροια με 61-53 | Epirus World

Ήττα για τη Νικόπολη στη Βέροια με 61-53

Την ήττα με σκορ 61-53 γνώρισε ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας, ο οποίος αγωνίστηκε στην έδρα του ΑΟΚ Βέροιας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-11 στο 5'. Ο ΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε 7-11 στο 8' και 12-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.
aoknikopolh1
Ο ΑΟΚ συνέχισε με τη φόρα του πρώτου δεκαλέπτου και πέρασε 18-13 12'. Εκεί οι γηπεδούχοι έπαθαν επιθετικό «μπλακ άουτ» και έδωσαν την ευκαιρία στη Νικόπολη να κάνει ένα σερί 2-15 και να προηγηθεί με 20-28 στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και με τρίποντο στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια με «αέρα» εννέα πόντων (25-34).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ πήρε ξανά τον έλεγχο. Με καταπληκτική άμυνα, κράτησε χωρίς σκορ τη Νικόπολη και με τρίποντο του Σισμάνη μείωσε 35-36 στο 24' και με δίποντο του Βλάχου πέρασε 41-40 στο 26'. Από εκεί και μετά, οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ, έχοντας πότε η μία πότε η άλλη το προβάδισμα.
Ο ΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία της Νικόπολης και πέρασε με 49-45 στο 34'. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το πάνω χέρι στην συνέχεια και προηγήθηκαν 55-50 με τρίποντο του Γιαννουζάκου στο 37', 58-50 με τρίποντο του Γκανά στο 38' και 61-53 με γκολ – φάουλ του Μαυρίδη που έμελλε να είναι και το τελικό.
Πηγή: pliroforiodotis.gr, verianet.gr