Europa League: Ντινάμο Κιέβου - ΑΕΚ 0-0 Τελικό | Epirus World

Europa League: Ντινάμο Κιέβου - ΑΕΚ 0-0 Τελικό

Η ΑΕΚ κοντράρεται με την Ντινάμο Κιέβου στο "Ολιμπίνσκι" στη ρεβάνς του 1-1Έφτιαξε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες η ΑΕΚ, κυρίως με τους Αραούχο - Μασούντ, ενώ οι αλλαγές δεν βοήθησαν όσο θα περίμενε ο Μανόλο Χιμένεθ.
Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από την Ντινάμο Κιέβου, τόσο σήμερα, όσο και συνολικά στα δύο παιχνίδια, όμως την πρόκριση πήραν οι Ουκρανοί.
90+4'Τέλος αγώνα στο "Olimpiyskyi".
Πέρασε πάνω από ενάμισι λεπτό για την αλλαγή!
90+2'Αλλαγή για την Ντινάμο. Ο Σαπαρένκο αφήνει τη θέση του στον Ζούνιορ Μοράες, που "κοροϊδεύει" τον διαιτητή καθυστερώντας και δέχεται κίτρινη κάρτα.
90+1' Μπακάκης και Τσιγκρίνσκι βάζουν σωτήριες κόντρες σε Γκονζάλες και Ζούνιορ Μοράες. Κόρνερ.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90'Κίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι.
89'Γύρισμα του Μπακάκη από αριστερά, δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Μασούντ.
88'Νέο κόρνερ για την Ντινάμο.
87'Κόρνερ για την Ντινάμο.
87'Δεν έχουν μπει στον ρυθμό του αγώνα οι αλλαγές του Χιμένεθ.
86'Ο Χιμένεθ ζητάει από τους παίκτες του να ανέβουν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο.
Ο Χατσερίντι στην εκτέλεση του κόρνερ πήγε πρώτος στη μπάλα αλλά την έστειλε άουτ με το κεφάλι.
84'Σωτήρια επέμβαση του Μπάρκα σε κόρνερ σε τετ-α-τετ με τον Γκονζάλες!
83'Εχθρός ο χρόνος και η πίεση για την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.
80'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αϊντάρεβιτς στη θέση του Γαλανόπουλου.
80'Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ για σπρώξιμο στον Τσιγκάνκοβ.
79'Σλάλομ και σουτ του Τσινγκάκοβ εκτός περιοχής, ο Μπάρκας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
78'Ο Ζούνιορ Μοράες από το όριο της περιοχής δοκίμασε να σκοράρει με δεξί φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.
76'Αλλαγή για την Ντινάμο. Ο Μπεσέντιν στη θέση του Σεπέλιεβ.
76'Πιέζει συνεχώς η ΑΕΚ.
74'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός αγώνα ο Χριστοδουλόπουλος, μέσα ο Γιακουμάκης.
74'Κόρνερ και πάλι για την ΑΕΚ.
73'Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.
70'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Μπακασέτα.
69'Σέντρα - σουτ του Μασούντ, σε κόρνερ ο Μπόικο.
67'Ένα... ύποπτο κράτημα στην περιοχή της Ντινάμο επάνω στον Μασούντ, σουτ του Σιμόες στην εξέλιξη της φάσης, άουτ η μπάλα.
Ανεκμετάλλευτο για την Ένωση.
66'Κόρνερ για την ΑΕΚ.
63'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, σωτήρια στην αριστερή του γωνία ο Μπόικο, κρατά το μηδέν για την Ντινάμο!
62'Γύρισμα του Γκάλο από δεξιά, αλλεπάλληλες προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ κοντράρουν σε σώματα αμυνομένων.
60'Κόρνερ για την Ντινάμο.
Ο Μασούντ στο 51' κατάφερε να αστοχήσει από το ένα μέτρο σε άδειο τέρμα, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι. Δείτε το VIDEO και θα καταλάβετε.
59'Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για φάουλ στον Ζούνιορ Μοράες.
57' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
Ο Μπακάκης χωλαίνει και βρίσκεται σε συνεννόηση με το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΚ και τον Μανόλο Χιμένεθ για την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.
55'Ο Μόροζιουκ εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Καντάρ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
53'Ο Ζούνιορ Μοράες βγήκε απέναντι στον Μπάρκα, πέρασε τη μπάλα με ένα τσίμπημα από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ αλλά ήρθε ο Μπακάκης να διώξει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!
51'ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαμένη ευκαιρία από τον Μασούντ! Ο Μπακασέτας σε δεύτερο χρόνο έκανε το συρτό γύρισμα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Μασούντ εντελώς αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να σκοράρει ανενόχλητος από τα δύο μέτρα σε κενή εστία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ!
50'Ο Σιμόες από δεξιά γύρισε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής, ήρθε ο Μπακάκης να κάνει το πλασέ εν κινήσει, εκπληκτική επέμβαση του Μπόικο σε κόρνερ!
49'Μια κροτίδα εκτοξεύθηκε από την πλευρά των Ουκρανών προς τους φίλους της ΑΕΚ, χωρίς να δοθεί συνέχεια.
47'Ωραία ανάπτυξη της ΑΕΚ από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος γύρισε στην περιοχή, ο Αραούχο άφησε για τον Μπακασέτα και στο πλασέ του τελευταίου έβαλε την κόντρα ο Κετζιόρα.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν Ντινάμο και ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους.
46'Σέντρα και πάλι στο "Olimpiyskyi".
Ξανά στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των ομάδων, για το δεύτερο ημίχρονο στο Κίεβο.
Στατιστικό: 9 ανακτήσεις μπάλας (κατοχής) έχει ο Μπακάκης, τις περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη στο πρώτο ημίχρονο.
Στατιστικό: 30/33 πάσες και τρία κλεψίματα ο συγκλονιστικός Σιμόες.
Στατιστικό: 9/10 εύστοχες πάσες ο Μασούντ στο τρίτο μισό -προς την επίθεση- κομμάτι του γηπέδου και πρώτος στη δημιουργία ευκαιριών με τρεις.
Μετά τα πρώτα 45 λεπτά το καλό νέο είναι πως η ΑΕΚ στέκεται εξαιρετικά στην αναμέτρηση, είναι καλύτερη από την Ντινάμο και έχει επιβάλλει το δικό της παιχνίδι. Το άσχημο είναι πως δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που δικαιούταν με βάση την εικόνα του αγώνα. Ο Μανόλο Χιμένεθ και οι παίκτες του έχουν ακόμη 45 λεπτά στο Κίεβο για να ανατρέψουν το προβάδισμα της Ντινάμο από το 1-1 του ΟΑΚΑ.
45+2'Τέλος ημιχρόνου στο "Olimpiyskyi".
45+2'Λάθος του διαιτητή Matej Jug, που δεν άφησε το πλεονέκτημα σε ένα φάουλ στη μεσαία γραμμή, όπου η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να βγάλει επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις.
45+1'Ο Λαμπρόπουλος κατάλαβε την πρόθεση του Μπουγιάλσκι να παίξει κάθετα την κίνηση του Τσιγκάνκοβ και πρόλαβε να απομακρύνει σε πλάγιο άουτ.
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'Ο Μπακασέτας θέλησε να παίξει κάθετα για τον Μασούντ, πιο δυνατή από όσο χρειαζόταν η μεταβίβαση του.
Η ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ απέναντι στη Ντινάμο Κιέβου, στο 24'. Η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, ο Λάζαρος σήκωσε τα χέρια για να πανηγυρίσει, αλλά την τελευταία στιγμή έδιωξε ο Μορόζιουκ. (VIDEO)
42'Ο Τσιγκάνκοβ προσπάθησε να βγει στην πλάτης της άμυνας, Τσιγκρίνσκι και Μπάρκας "καθάρισαν" τη φάση.
38'Σουτ του Μπακασέτα με το αριστερό εκτός περιοχής, καλή η σκέψη όχι η εκτέλεση.
38'Πιέζει η ΑΕΚ το τελευταίο πεντάλεπτο.
36'Αραούχο και Μπακασέτας προσπάθησαν να παίξουν το "1-2" έξω από την περιοχή της Ντινάμο, έκοψε ο Καντάρ.
33'Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, έδιωξε με γροθιές ο Μπόικο.
Χρειάζεται προσοχή πλέον, καθώς και οι δύο κεντρικοί μέσοι της ΑΕΚ παίζουν τώρα με μια κίτρινη κάρτα στην πλάτη.
29'Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για επικίνδυνη προβολή στον Χάρμας.
27'Ευκαιρία για την Ντινάμο. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Σεπέλιεβ πήρε την κεφαλιά, ο Αραούχο έδιωξε με εξουδετερωμένο τον Μπάρκα!
27'Σέντρα-σουτ του Γκονζάλες, σε κόρνερ ο Μπάρκας.
24'Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Μπόικο βγήκε να μαζέψει τη μπάλα, ο Χάρμας τον πρόλαβε με το κεφάλι και με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα, ο Μορόζιουκ κατάφερε τελευταία στιγμή να την απομακρύνει πριν περάσει τη γραμμή!
22'Κόντρα επίθεση της Ντινάμο, ο Μπακάκης έχει γυρίσει σωστά και απομακρύνει τον κίνδυνο.
21'Κόρνερ για την ΑΕΚ.
19'Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ στον Γκονζάλες. Πάντως είχε προηγηθεί φάουλ του Γκονζάλες πάνω στον Μπακάκη. Σε περίπτωση πρόκρισης της ΑΕΚ, ο Σιμόες χάνει το επόμενο ματς εξαιτίας καρτών.
18'Ο Μπουγιάλσκι είναι στο έδαφος και δέχεται τις περιποιήσεις του ιατρικού επιτελείου της Ντινάμο για ένα χτύπημα που δέχτηκε πάνω στη φάση στο ύψος της μέσης.
16'Φάουλ του Τσιγκρίνσκι στον Ζούνιορ Μοράες, δυνατό, δέχεται τις παρατηρήσεις του ρέφερι ο στόπερ της ΑΕΚ.
14'Σέντρα του Μορόζιουκ από αριστερά, πρώτος στη μπάλα ο Ζούνιορ Μοράες, κέρδισε στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.
13'Σέντρα του Γκάλο από δεξιά, έδιωξε ο Χατσερίντι προ του Αραούχο.
12'Και ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, ο Μπόικο δεν αιφνιδιάστηκε.
11'Η ΑΕΚ σαφώς και έχει μπει καλύτερα από την Ντινάμο στο ματς, ψάχνοντας από νωρίς το γκολ που χρειάζεται.
Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στο "Olimpiyskyi", περισσότεροι από 30.000 οι φίλοι της Ντινάμο πλέον στις εξέδρες
8' Εκνευρισμένος ο Χατσκέβιτς από την συμπεριφορά των παικτών του στα πρώτα λεπτά.
7'Σουτ του Μπακασέτα εκτός περιοχής με το αριστερό, μπλόκαρε ο Μπόικο στην αριστερή του γωνία.
6'Κλασική χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο πήρε την κάθετη του Γαλανόπουλου, βγήκε απέναντι στον Μπόικο αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ της Ντινάμο.
4'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το γύρισμα, ο Αραούχο πήγε στη μπάλα αλλά πρόλαβε ο Καντάρ με προβολή να διώξει. Ριψοκίνδυνα, καθώς η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπόικο. Κόρνερ για την ΑΕΚ.
3'Ο Σιμόες έχασε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έβγαλε κόντρα η Ντινάμο αλλά ο Γαλανόπουλος έδωσε τη λύση!
2'Ο Μπακάκης έβαλε ωραία το σώμα του μπροστά από τον Ζούνιορ Μοράες.
1'Σέντρα στο "Olimpiyskyi".
Οι 400 φίλοι της ΑΕΚ στο Κίεβο:
Γύρω στους 25.000 με 30.000 οι φίλοι της Ντινάμο στις εξέδρες.
Οι παίκτες των ομάδων είναι έτοιμοι να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
Η θερμοκρασία είναι στους -7 και μπορεί να φτάσει ακόμη και στους -11 όσο περνάει η ώρα!
Χιονίζει στο Κίεβο, ήδη στα πέριξ του αγωνιστικού χώρου άρχισε να το... στρώνει.
Η διάταξη της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο:
H διάταξη της Ντινάμο στον αγωνιστικό χώρο:
Περίπου 400 φίλοι της ΑΕΚ στο γήπεδο. Θυμίζουμε νωρίτερα σημειώθηκε επίθεση στα πούλμαν που μετέφεραν φιλάθλους της Ένωσης στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να σπάσουν τα τζάμια.
Οι ενδεκάδες και ο σχηματισμός των ομάδων από την ιστοσελίδα της UEFA:
Λιγότερο από 1000 φίλοι της Ντινάμο στο γήπεδο, περίπου μισή ώρα πριν τη σέντρα του αγώνα.
Αυτή τη στιγμή οι φίλοι της ΑΕΚ μπαίνουν στις εξέδρες του "Olimpiyskyi".
Εκτός 18άδας έμειναν οι νεαροί Παναγιώτης Ντούνης και Χάρης Μπάμπης που συμμετείχαν στην αποστολή.
Θυμίζουμε πως εκτός αποστολής για την Ένωση λόγω καρτών είναι οι Όγκνιεν Βράνιες, Μάρκο Λιβάγια, ενώ τραυματίες είναι οι Παναγιώτης Κονέ και Έλντερ Λόπες. Από εκεί και πέρα, ο Χιμένεθ δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Νίκλας Χουλτ, Ερίκ Μοράν που είναι εκτός λίστας της UEFA.
Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Κλωναρίδης, Αντωνίου, Γιακουμάκης, οι αναπληρωματικοί της ΑΕΚ.
Ρούντκο, Χλιόμπας, Μπούρντα, Σαπαρένκο, Μπεσέντιν, Μικολένκο και Σμίρνι στον πάγκο για τους γηπεδούχους.
Πάντως δεν τα κατάφεραν και τόσο καλά με τα μέτρα ασφαλείας οι Ουκρανοί, αφού ένα από τα πούλμαν των φίλων της ΑΕΚ δέχθηκε επίθεση με πέτρες πλησιάζοντας το γήπεδο. Τραυματίες δεν έχουν αναφερθεί παρά μόνο ένα σπασμένο παράθυρο.
Επίσης οι Ουκρανοί έχουν λάβει δρακόντεια μέτρα ασφαλείας προκειμένου να μην υπάρξει το παραμικρό επεισόδιο. Στα πέριξ του γηπέδου ήδη από νωρίς υπάρχει ισχυρή αστυνομική δύναμη, ενώ οι περίπου 400 οπαδοί της ΑΕΚ θα συγκεντρωθούν σε συγκεκριμένο σημείο της πόλης και οργανωμένα με πούλμαν θα πάνε στο "Olimpiyskyi".
Πάντως οι Ουκρανοί έχουν λάβει τα μέτρα τους προκειμένου να κρατήσουν σε καλή κατάσταση τον αγωνιστικό χώρο του "Olimpiyskyi". Ήδη από χθες (21/2), αμέσως μετά την προπόνηση της ΑΕΚ, τον κάλυψαν με ειδικό κάλυμμα το οποίο και θα κρατήσουν μέχρι και λίγη ώρα πριν την έναρξη της προθέρμανσης.
Oι καιρικές συνθήκες στο Κίεβο είναι ακραίες. Ήδη την Πέμπτη (22/2) το πρωί ο υδράργυρος κατρακύλησε στους 4 βαθμούς υπό το μηδέν, ενώ την ώρα του αγώνα προβλέπεται να φτάσει ακόμα και στο -9. Σύμφωνα με την UEFA, αυτή τη στιγμή η θερμοκρασία είναι στους -4 και η υγρασία στο 81%, ενώ πνέουν ασθενείς άνεμοι 6 χλμ/ώρα.
Διαιτητής: Matej Jug (SVN)
Βοηθοί: Matej Žunič (SVN), Manuel Vidali (SVN)
Επιπρόσθετοι βοηθοί: Nejc Kajtazovic (SVN), Dejan Balažič (SVN)
Τέταρτος διαιτητής: Tomislav Pospeh (SVN)
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ (Αλιακσάντρ Χατσκέβιτς): Μπόικο, Κετζιόρα, Χατσερίντι, Καντάρ, Μορόζιουκ, Μπουγιάλσκι, Σεπέλιεβ, Γκονζάλες, Γκάρμας, Τσιγκάνκοβ, Ζούνιορ Μοράες.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο.
Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 20:00.