Η Ελλάδα νίκησε με 84-78 στην παράταση τη Βουλγαρία και πάει Ευρωμπάσκετ | Epirus World

Η Ελλάδα νίκησε με 84-78 στην παράταση τη Βουλγαρία και πάει Ευρωμπάσκετ

Αν και δύσκολα, η Ελλάδα έκαμψε την αντίσταση της Βουλγαρίας και είναι με το 1,5 πόδι στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Το ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δεν ήταν καθόλου καλό, με τους Βούλγαρους να προηγούνται με 14-7 στο 6', να πάνε στο +10 (22-12) λίγο αργότερα και τελικά να κλείνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (25-17).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Ελλάδα στο β' δεκάλεπτο, αφού έμεινε και στο -16 (41-25) στο 16', για να αρχίσει η αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όταν το 17-0 σερί έφερε την εθνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 42-41 στο 26'. Κάπου εκεί, όμως, τα πράγματα στράβωσαν ξανά, με τη Βουλγαρία να κάνει το δικό της σερί και να προηγείται με 52-42.

Το ματς είχε εξελιχθεί σε πολύ δύσκολο για την Ελλάδα αλλά δύο τρίποντα του Αθηναίου από τα... οκτώ μέτρα έδωσαν τις λύσεις και το κάρφωμα του Κατσίβελη για το 71-71 έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο Αθηναίου με τρίποντο έκανε το 78-84 στα 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του έξτρα χρόνου, δίνοντας τη νίκη στην εθνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 κ.α., 78-84 παρ.