Super League: ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 3 - 0 τελικό σκορ | Epirus World

Super League: ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 3 - 0 τελικό σκορ

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΛ στην Τούμπα και θέλει τη νίκη για να επιστρέψει στην κορυφή.
Ηλίας Φυντάνης: "Έχουμε βγάλει δύσκολο πρόγραμμα. Έχουμε παίξει με όλες τις επτά πρώτες ομάδες. Όλοι ξέρουμε τη δυναμική του ΠΑΟΚ. Είχαμε κόπωση, ενώ η ποιότητα του ΠΑΟΚ δεν μπορεί να συγκριθεί με τη δική μας".

93'
Τελικό αποτέλεσμα: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-0.

91'
Ο Μαουρίσιο με "ποδιά" απέφυγε τον Φατιόν, έκανε σουτ μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ και αριστερά, έδιωξε ο Μπόζοβιτς.

89'
Τρία λεπτά καθυστερήσεων.
86'
Σουτ του Μλαντένοβιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

84'
Διαδικαστικού χαρακτήρα όπως καταλαβαίνετε τα λεπτά που απομένουν.

82'
Ο Χούμπτσεφ στη θέση του Αγκάνοβιτς.

81'
Κίτρινη κάρτα στον Γκόικοβιτς.
78'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας εκτός, στη θέση του ο Κάνιας.

77'
Σουτ του Μακ μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

76'
Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα στους παίκτες του ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ έδωσε στον Πρίγιοβιτς, αυτός του ξαναπέρασε τη μπάλα με το εξωτερικό φάλτσο, ο Ολλανδός "εκτέλεσε" με τη μία μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

75'
Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΛ ύστερα από 75 λεπτά.

72'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια εκτός, στη θέση του ο Αζεβέντο.
69'
Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς που ήταν στον πάγκο.

66'
Σουτ του Βιεϊρίνια στην κίνηση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

65'
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Περόνε στη θέση του Ναζλίδη.

62'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος περνάει εκτός, στη θέση του ο Μακ.

61'
Σουτ του Μάτος έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

60'
Ο Πέλκας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Πρίγιοβιτ δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
58'
Σουτ του Μαουρίσιο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε. Ο Κάμπος σούταρε ακολούθως έξω από την περιοχή, η μπάλα απελπιστικά άουτ.

56'
Ίδια εικόνα στο ματς. Η ΑΕΛ στο μισό γήπεδο, ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί με άνεση τη μπάλα.
54'
Η ΑΕΛ θα συμπληρώσει έξι αγώνες χωρίς νίκη με τη σημερινή ήττα.
50'
Απειλεί η ΑΕΛ. Σουτ του Αγκάνοβιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

48'
ΓΚΟΟΟΛ 3-0 για τον ΠΑΟΚ (Πρίγιοβιτς)!

Ο Πέλκας με εξαιρετική πάσα έβγαλε τον Πρίγιοβιτς απέναντι στον Μαυροβούνιο κίπερ και τον "εκτέλεσε" με φοβερό πλασέ.
46'
Σουτ του Πέλκα μέσα από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.

46'
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μλαντένοβιτς αντί του Γιοβάνοβιτς.

46'
Ξεκίνησε το β' μέρος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος. "Σβηστά" 2-0.
45'+1'
Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ 2-0 μπροστά στο σκορ.
45'
Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν για μαρκάρισμα στον Μάτος.
40'
ΓΚΟΟΟΛ 2-0 για τον ΠΑΟΚ (Βαρέλα)!

Ο Πέλκας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Βαρέλα, η μπάλα στα δίχτυα.

38'
Τρομερή προσποίηση του Μπίσεσβαρ στον Λαγό. Ο Ολλανδός μπήκε στην περιοχή, σούταρε, έδιωξε σε κόρνερ ο Πρίγιοβιτς.

35'
Ο Βιεϊρίνια κάνει εξαιρετικό ματς. Παρότι είναι αριστερός μπακ στο ματς, παίζει πολύ επιθετικά. Νομίζεις ότι είναι εξτρέμ. Διαρκώς κάνει ντρίμπλες και "ζαλίζει" τα μετόπισθεν της ΑΕΛ.
33'
Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Η νέα βαθμολογία μετά την τιμωρία του Ολυμπιακού: στο +9 ο ΠΑΟΚ από τους "ερυθρόλευκους" αν νικήσει την ΑΕΛ!

32'
Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον ΠΑΟΚ. Το κέρδισε ο Μπίσεσβαρ από τον Φατιόν.
Η ιδιαίτερη κόμμωση ενός πιτσιρικά φίλου του ΠΑΟΚ:
28'
Σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή και αριστερά με το δεξί, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.

27'
Η ΑΕΛ δυσκολεύεται σε πολύ μεγάλο βαθμό να κρατήσει μπάλα και να την κυκλοφορήσει. Λίγα πράγματα. Σε παθητικό ρόλο οι "βυσσινί".
22'
Υβριστικά συνθήματα σε βάρος του Αλέξη Κούγια από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.
Σε 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ έχει δημιουργήσει έξι τελικές. Η ΑΕΛ μόνο μία.

20'
Σουτ του Κάμπος έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

19'
Ο ΠΑΟΚ εξακολουθεί και πιέζει την ΑΕΛ.
17'
Σουτ του Αγκάνοβιτς μέσα από την περιοχή και αριστερά, έπεσε και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

16'
Ο Βιεϊρίνια έφερε το μπάλα στο δεξί του πόδι, σούταρε ελάχιστα έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
15'
Μπήξε ξανά στο ματς ο Γουάλας.

14'
Ο Γουάλας έχει περάσει εκτός, ο Μάτος συνεχίζει. Να δούμε αν ξαναπεράσει στο ματς ο μπακ της ΑΕΛ.

13'
Δυνατό τάκλιν του Μάτος στον Γουάλας, χτύπησαν και οι δύο.

12'
ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για τον ΠΑΟΚ (Σάχοβ)!

Σέντρα του Σάχοβ από αριστερά, ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά βρήκε τον αφύλαχτο Σάχοβ, ο οποίος με πλασέ προ κενής εστίας μέσα από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ.

10'
Ο ΠΑΟΚ συνεχίσει να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα και προσπαθεί να "χτυπήσει" τόσο από τις δύο πτέρυγες, όσο και από τον άξονα.
8'
Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, έπεσε και απομάκρυνε ο Μπόζοβιτς.

5'
Κλεισμένη στο μισό γήπεδο η ΑΕΛ στο πρώτο πεντάλεπτο.

4'
Εκτέλεση κόρνερ από τον Πέλκα, καρφωτή κεφαλιά από τον Μάτος, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.

4'
Σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Μπόζοβιτς.

3'
Από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ είναι στην επίθεση.

1'
Ξεκίνησε το παιχνίδι.
Η διάταξη της ΑΕΛ:

Η διάταξη του ΠΑΟΚ:

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα, μπροστά σε περίπου 15.000 φίλους του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στις κερκίδες.

Στους 9 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην Τούμπα.
Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των δύο ομάδων στην Τούμπα. Μπήκαμε στην τελική ευθεία για την σέντρα του παιχνιδιού.
Το 1-0 είναι το δημοφιλέστερο σκορ στις αναμετρήσεις του ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ με γηπεδούχο τον Δικέφαλο, αφού έχει πέντε εμφανίσεις. Ακολουθούν το 2-1 με το 4-0 που έχουν από τρεις, ενώ δύο φορές ο Δικέφαλος έχει επικρατήσει με 3-0 και 2-0. Υπάρχουν ακόμη πέντε σκορ που έχουν εμφανιστεί από μια φορά.
Στοιχεία από το σάιτ της ΠΑΕ ΠΑΟΚ:
6 διαδοχικές νίκες έχει ο ΠΑΟΚ στις τελευταίες του αναμετρήσεις με την ομάδα της Λάρισας. Η τελευταία είναι με 2-0, ενώ οι προηγούμενες πέντε με 1-0. Αυτό το σερί δημιουργήθηκε μετά την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΛ μέσα στην Τούμπα, στις 24 Φεβρουαρίου 2007 με 3-1. Μάλιστα όλα τα γκολ είχαν μπει από ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων, αφού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Κόζλεϊ (2′) και απάντησαν οι Φωτάκης (50′), Φέρστερ (54′), Κόζλεϊ (68′).
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Μπαλτά (Αχαΐας). Τέταρτος διαιτητής ο Σκουλάς (Θεσσαλίας).
Ο πάγκος της ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Ντέλετιτς, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Μλαντένοβιτς, Μόρας.
Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Γκόικοβιτς, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς, Μασούρας, Ναζλίδης.
Αποθέωση για τους παίκτες του ΠΑΟΚ μόλις έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσουν την προθέρμανση.
Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ βγήκαν για ζέσταμα. Μαζί τους και ο Αλέξης Κούγιας στον αγωνιστικό χώρο, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να τον αποδοκιμάζουν έντονα.
Προθέρμανση έχουν ξεκινήσει και οι διαιτητές της αναμέτρησης.
Οι αναπληρωματικοί του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Αζεβέντο, Κάνιας, Λημνιός, Κουλούρης, Μακ.
Αποδοκιμασίες για τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, Μπόζοβιτς, που βγήκε για ζέσταμα.
Έτοιμες οι ασπρόμαυρες φανέλες στα αποδυτήρια του ΠΑΟΚ
Βγήκε για ζέσταμα ο Πασχαλάκης και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο, όπως και ο Παναγιώτης Γλύκος που επανήλθε στην αποστολή μετά από 8,5 μήνες, ξεπερνώντας τον σοβαρό τραυματισμότου. Στην προθέρμανση των τερματοφυλάκων του ΠΑΟΚ βοηθούν και δύο νεαροί γκολκίπερ από την ομάδα Κ15 του Δικεφάλου, όπως σε κάθε παιχνίδι.
28 αναμετρήσεις έχουν γίνει με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και σε αυτές ο Δικέφαλος έχει 20 νίκες, έξι ισοπαλίες, ενώ η ομάδα της Λάρισας έχει επικρατήσει δύο φορές.
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάχοβ, Πέλκας, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.
Στις 19:30 ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΛ, στην αναμέτρηση που ρίχνει την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή.