Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να κρατήσει την Μπαρτσελόνα στο μηδέν!

Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να κρατήσει την Μπαρτσελόνα στο μηδέν! Πρώτος βαθμός για τους Πειραιώτες, πρώτοι χαμένοι βαθμοί για τους Καταλανούς

Τέλος αγώνα
90+1'
Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ξαφνικό σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή, πέφτει στη δεξιά γωνία ο Προτό και αποκρούει

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
88' Ο Προτό αποκρούει με γροθιές το φάουλ του Αργεντινού

88' Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας για τα τραβήγματα στην περιοχή σε αναμονή για φάουλ του Μέσι

Την ώρα που γινόταν η αλλαγή του Φορτούνη με τον Τζούρτζεβιτς, δεύτερος φίλαθλος του Ολυμπιακού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κι έπιασε τον Μέσι για να τον αγκαλιάσει. Οι σεκιούριτι του γηπέδου αυτήν τη φορά έσπευσαν να τον απομακρύνουν

86' Εξαιρετική ενέργεια του Πάρντο από αριστερά, η μπάλα περνάει, ο Ταχτσίδης έξω από την περιοχή, πιάνει ένα σουτ, πολύ άουτ

84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Φορτούνης δίνει τη θέση του στον Τζούρτζεβιτς
82' Ο Μέσι δίνει στον Σουάρες μέσα στην περιοχή, ο Μποτία μπαίνει μπροστά του στο σουτ, νέα κόντρα και κόρνερ

Η Γιουβέντους ισοφαρίζει σε 1-1 τη Σπόρτινγκ με τον Ιγκουαΐν στο 80', αποτέλεσμα που ευνοεί τον Ολυμπιακό!

80' ΔΟΚΑΡΙ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Βαθιά μπαλιά του Μπουσκέτς στον Σουάρες στην πλάτη της άμυνας, σηκώνει ψηλά την μπάλα, πάνω από τον εξερχόμενο Προτό, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

79'
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Καρσελά δίνει τη θέση του στον Πάρντο

76'
Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Σουάρεθ δίνει τη θέση του στον Γκόμες

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Οτζίτζα δίνει τη θέση του στον Ζιλέ

72' Κόρνερ από αριστερά, πρώτη κεφαλιά, ο Μπουσκέτς κάνει το "ψαλίδι", άουτ

72' Ο Σουάρες μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει, ο Μποτία με τάκλιν διώχνει σε κόρνερ
70' Κόρνερ από αριστερά για την Μπαρτσελόνα, διώχνει ο Ένχελς
Ο Ζιλέ ετοιμάζεται να μπει στο ματς

63' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Λάθος του Ένχελς η μπάλα φτάνει στον Σουάρες που βγαίνει τετ α τετ από δεξιά, δεν σουτάρει αλλά δίνει πάσα στον Μέσι αριστερά του, ο Αργεντινός πιάνει λάθος το σουτ και η μπάλα σε κενή εστία φεύγει άουτ

62' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Παουλίνιο δίνει τη θέση του στον Ράκιτιτς

61' Περνάει ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση του κόρνερ από δεξιά

61' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη με γέμισμα, ο Τερ Στέγκεν την προλαβαίνει προ του Ένχελς που πάει για το γκολ της ζωής του. Κόρνερ
59' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από αριστερά, ο Τερ Στέγκεν διώχνει. Η φάση συνεχίζεται με τον Οτζίτζα να βγάζει σέντρα από δεξιά, ξαναδιώχνουν οι Καταλανοί

58' Κίτρινη κάρτα στον Ένχελς για μαρκάρισμα στον Σουάρες

56' Περνάει ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση

55' Αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, ο Μέσι κόβεται, η μπάλα πίσω στον Παουλίνιο, αυτός δίνει δεξιά στον Ντεουλοφέου, ο Ταχτσίδης με τάκλνι διώχνει σε κόρνερ

53' Ανοιγμα του Οτζίτζα δεξιά για τον Φιγκέιρας, αυτός σεντράρει, στην αγκαλιά του Τερ Στέγκεν
137-316 οι μεταβιβάσεις, 70%-84% η ευστοχία

Οι αναπληρωματικοί

Ολυμπιακός: Καπίνο, Τζούρτζεβιτς, Μάριν, Ζιλέ, Βούκοβιτς, Ανδρούτσος, Πάρντο

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Ράκιτιτς, Αλκάθερ, Ντιν, Γκόμες, Βερμάλεν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Ελαμπντελαουί, Οφόε, Καρσελά, Φορτούνης

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Μαστσεράνο, Ουμτιτί, Άλμπα, Ρομπέρτο (45+1' Ντεουλοφέου), Μπουσκέτς, Παουλίνιο, Σουάρεθ, Μέσι, Σουάρες

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45+1'
Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Ρομπέρτο δίνει τη θέση του στον Ντεουλοφέου

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

44'
Σέντρα του Κούτρη από αριστερά, στην αγκαλιά του Τερ Στέγκεν

43'
Στο έδαφος ο Ισπανός διεθνής, με μυικό πρόβλημα, βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου

42'
Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρτο για τράβηγμα φανέλας στον Οτζίτζα

40'
Νέα επίθεση του Ολυμπιακού από δεξιά, η μπάλα φτάνει αριστερά στον Καρσελά που περνάει τον Ρομπέρτο, σουτάρει από διαγώνια θέση, άουτ

Το φάουλ του Μέσι και η επέμβαση του Προτό

37'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, προωθημένη του Καρσελά στον Φορτούνη, αυτός με τη μία το σουτ μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Τερ Στέγκεν
22:22
Μποτία και Σουάρες συνεχίζουν να το συζητούν

36'
Κίτρινη κάρτα στον Ταχτσίδη

36'
Φάουλ του Ταχτσίδη στον Μέσι, ο Σουάρες σπεύδει αμέσως για εξηγήσεις. Μικροτσακωμοί, αλλά γρήγορα επέρχεται ηρεμία

35'
Εκτέλεση φάουλ του Μέσι από τα 25 μέτρα, ο Προτό στα αριστερά, διώχνει σε κόρνερ

Ένα παιδί που βρίσκεται πέριξ του αγωνιστικού χώρου δεν άντεξε κι έσπευσε να αγκαλιάσει τον Μέσι, την ώρα που ο Αργεντινός πήγε να εκτελέσει ένα κόρνερ

Η προηγούμενη ευκαιρία του Μέσι

30'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Πλάγιο από δεξιά, ο Ρομαό τη στρώνει στον Φορτούνη, ο οποίος σουτάρει με το δεξί, άουτ

32%-68% η κατοχή της μπάλας, 0-3 οι εύστοχες τελικές προσπάθειες

28'
Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι κάνει την επέλαση, μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει παρά το τάκλιν του΄Ενχελς, με το πόδι ο Προτό
Το τετ α τετ του Σουάρες

25'
Η εκτέλεση πέρασε ανεκμετάλλευτη, όπως και η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, με τον Ταχτσίδη να κόβει
22:10
25'
Ο Ουμτιτί αφήνει για τον Τερ Στέγκεν, ο Τερ Στέγκεν αφήνει για τον Ουμτιτί και τελευταία στιγμή ο Γερμανός κλοτσάει πάνω στον Γάλλο για να απομακρυνθεί η μπάλα, η οποία καταλήγει κόρνερ
Η Σπόρτινγκ ανοίγει το σκορ στη Λισαβόνα, 1-0 επί της Γιουβέντους, αποτέλεσμα που δεν συμφέρει τον Ολυμπιακό στο κυνήγι της 3ης θέσης του 4ου ομίλου

22'
Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Κάθετη του Σουάρεθ στον Σουάρες που βγαίνει τετ α τετ με τον Προτό, ο Ουρουγουανός πλασάρει άουτ

Η τρομερή επέμβαση του Προτό

21'
Ένταση στο γήπεδο μετά από το σπρώξιμο του Ματσεράνο στον Οτζίτζα, με τον Αργεντινό να μένει κάτω και να υποστηρίζει ότι χτυπήθηκε στο πρόσωπο. Παίκτες σπρώχνονται μεταξύ τους αλλά γρήγορα ηρέμησαν τα πνεύματα

20'
Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή μετά από κόρνερ, ο Παουλίνιο πάει για τακουνάκι, όμως, δεν το πιάνει καλά, ο Προτό καταφέρνει να αποκρούει με δύο προσπάθειες πάνω στη γραμμή

Προς το παρόν, έχει μείνει μακριά από την εστία του Προτό ο Μέσι

18'
Αυτήν τη φορά μπήκε και... γκολ, ωστόσο ο Σουάρεθ ήταν σε θέση οφσάιντ. Τρίτο για τους Καταλανούς
16'
Γέμισμα του Ρομπέρτο από δεξιά, διώχνει ο Μποτία με κεφαλιά, νέα προσπάθεια από αριστερά, κόβει ο Κούτρης με τάκλιν

15'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη του Οτζίτζα στον Ελαμπντελαουί, ο Ουμτιτί κάνει τάκλιν από πίσω, προλαβαίνει να ακουμπίσει την μπάλα και να "χαλάσει" το σουτο του Νορβηγού, μπλοκάριε ο Τερ Στέγκεν

Η Μπαρτσελόνα έχει τον έλεγχο, αλλά δεν μπορεί να πλησιάσει την εστία του Προτό

10'
Ο Σεμέντο περνάει από δύο αντιπάλους, αλλά ο Ένχελς με αποφασιστικό τάκλιν διώχνει σε κόρνερ

Δύο οφσάιντ ανακόπτουν (ορθώς) καλές επιθέσεις της Μπαρτσελόνα

4'
Κόρνερ από αριστερά για τον Ολυμπιακό, εκτελεί ο Φορτούνης, απομάκρυνση στο 1ο δοκάρι

3'
Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Κόντρα για τους Καταλανούς, ο Σεμέντο από δεξιά πατάει στην περιοχή, σουτάρει χαμηλά με το δεξί, πέφτει και μπλοκάρει ο Προτό

Σέντρα στην αναμέτρηση
Το κορεό στο "Καραϊσκάκης"

Χαιρετισμός Φορτούνη - Σουάρες κατά την έξοδο, των δύο... φορ στις ενδεκάδες

Οι ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

Μποτία και Μπουσκέτς, ως πρώην συμπαίκτες στη Μασία, τα λένε σε πολύ καλό κλίμα

Ο Βαγγέλης Μαρινάκηγς και ο Σάββας Θεοδωρίδης τίμησαν με ειδικό βραβείο το Ερνέστο Βαλβέρδε πριν από λίγα λεπτά. Ο τεχνικός της Μπαρτσελόνα το παρουσίασε στο γήπεδο και άρχισε να χαιρετάει τον κόσμο που τον αποθέωνε, ενώ είχε θερμο αναγκαλισμό με τον αντιπρόεδρο της ΠΑΕ

"Ερνέστο γύρνα στον Ολυμπιακό και γράψτην Μπαρτσελόνα στα @@ τα δυο", το σύνθημα που δονεί το γήπεδο αυτήν τη στιγμή!

Στατιστικό: Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 100 γκολ σε διοργανώσεις της UEFA στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Στο Champions League έχει 97 τέρματα και χρειάζεται ακόμα τρία για να γίνει ο δεύτερος παίκτης με τριψήφιο αριθμό, μετά από τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Το ζέσταμα του Μέσι εκτυλίχθηκε μπροστά από τη Θύρα 7 και όποτε αστοχούσε σε σουτ ή απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν, οι φίλοι του Ολυμπιακού... πανηγύριζαν από πίσω!

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας, Μίχαελ Σκίμπε, πήρε θέση στην κερκίδα, λέγοντας στην κάμερα του "Otesport": "Περιμένω πολύ ενδιαφέρον ματς απόψε, αν και η Μπαρτσελόνα είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Ήρθα να δω και μερικούς καλούς παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά και τον Ίβαν Ράκιτιτς"
Έτσι είναι το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" τώρα
Οι καθιερωμένες αναγνωστιστικές βόλτες των παικτών

Στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκε και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης, πριν από τη σέντρα

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Ράκιτιτς, Ντεουλοφέου, Αλκάθερ, Ντιν, Γκόμες, Βερμάλεν

Δημοσιογράφοι από όλο τον κόσμο βρίσκονται στο "Καραϊσκάκης", περιμένοντας τον αγώνα

Η Μπαρτσελόνα παρατάσσεται χωρίς τους Ινιέστα και Πικέ που είναι τραυματίες, ενώ ο Μαστσεράνο, παρότι υπέστη μόλυνση προ ημερών, θα αγωνιστεί κανονικά. Η διάταξη που θα προτιμήσει ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν αποκλείεται να είναι το 4-4-2, τουλάχιστον για αρχή, με τους Σέρτζι Ρομπέρτο και Ντένις Σουάρεθ στα άκρα του κέντρου και τον Μέσι λίγο πίσω από τον Σουάρες

Θυμίζουμε ότι εκτός πλάνων του Έλληνα τεχνικού έχουν μείνει οι τραυματίες Εμενίκε (στην τελευταία προπόνηση προδόθηκε από το γόνατο του) και Σεμπά, ο ανέτοιμος Μπεν και ο Ζντιέλαρ για λόγους τακτικής. Μαρτίνς, Ανσαριφάρντ, Μίλιτς και Σισέ είναι εκτός ευρωπαϊκής λίστας.

Όπως είχε προϊδεάσει, ο Τάκης Λεμονής παρατάσσει μία ομάδα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό, με δύο δεξιά μπακ (κατά πάσα πιθανότητα ο Φιγκέιρας θα αγωνιστεί μπροστά ως δεξί εξτρέμ) και χωρίς φορ, με τον Φορτούνη σε ρόλο "ψευδοεννιαριού"

Και να που η φανέλα του Μέσι βρίσκεται στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Μαστσεράνο, Ουμτιτί, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Παουλίνιο, Σουάρεθ, Μέσι, Σουάρες
Ο πρώην προπονητής των "ερυθρολεύκων" και νυν των Καταλανών, ο οποίος πανηγύρισε δύο πρωταθλήματα στον Πειραιά, θα τύχει αποθεωτικής υποδοχής από τον κόσμο, που μεταξύ άλλων του αφιέρωσε μέρος ενός κορεό καθώς και αυτό το πανό "Ernesto, gracias por todo" ("Ερνέστο, σε ευχαριστούμε για όλα")

Όπως και του Ολυμπιακού, αν και υπήρχε αρκετός κόσμος που περίμενε τα δύο πούλμαν