Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς 1-2 | Epirus World

Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς 1-2

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Πλατανιάς εξασφάλισε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας. Στον δεύτερο αγώνα για τη φάση των «16» που έγινε στους «Ζωσιμάδες» με τον ΠΑΣ, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επιβλήθηκε με 2-1 στη διαδικασία της παράτασης αποτέλεσμα που την έστειλε στους «8» της διοργάνωσης μετά το υπέρ τους 1-0 στα Περιβόλια. Αν και με 10 παίκτες από το 65΄(αποβλήθηκε ο Μπέριος) οι γηπεδούχοι με το γκολ του Ζάιρο στο 84΄ έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου με πέναλτι του Γιορέντε στο 114΄ έγινε το 1-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 120΄ ο Μανούσος. Στην φάση των «8» ο Πλατανιάς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, ΑΕΚ-Λεβαδειακός (το ματς βρίσκεται σε εξέλιξη).Στο γήπεδο του Πλατανιά, ο Κισσαμικός δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού και έτσι ηττήθηκε με 0-4 και συνολικά με 0-7 αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Κλωναρίδης στο 42΄, Χατζηγιοβάνης στο 57΄, Πίσπας στο 78΄ και Μπουμάλ στο 79΄.