ΑΕΚ - Λαρισα 1 - 0 τελικό σκορ. H ΑΕΚ στον τελικό του κυπέλλου Ελλαδας | Epirus World

ΑΕΚ - Λαρισα 1 - 0 τελικό σκορ. H ΑΕΚ στον τελικό του κυπέλλου Ελλαδας

Παρακολουθήστε τον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΚ και στη Λάρισα στο ΟΑΚΑ. Οι βυσσινί είχαν επικρατήσει 2-1 στο πρώτο ματς.
Λήξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ παίρνει απίθανη πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου με 1-0, παρά την ήττα της στο πρώτο ματς (2-1). Ήρωας ο Χριστοδουλόπουλος με τη γκολάρα του, στεναχώρια στους βυσσινί που έχασαν στο... τσακ τη δυνατότητα να διεκδικήσουν μετά από χρόνια ένα τρόπαιο.
Πανέμορφο τέρμα σε... νεκρό χρόνο που στέλνει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον αφύλαχτο Λάζαρο στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος οριζοντιώθηκε και με τρομερό γυριστό βολέ, έγραψε το 1-0 για την ΑΕΚ!!
90+4' ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΛΑΖΑΡΟΣ!!

Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ

90+4' Κόρνερ για την ΑΕΚ, μπροστά και ο Μπάρκας.

2' ακόμα για το τέλος του αγώνα, στο 0-0 ως τώρα.

Δυνατή η κάθετη μπαλιά του Μασούντ, άουτ η μπάλα.

Άλλα τρία λεπτά απέμειναν για τη λήξη στο ΟΑΚΑ.

Πήγε για τρομερό γκολ ο Αραούχο, αλλά το ανάποδο ψαλίδι του έφυγε απελπιστικά άουτ. Τραβηγμένη επιλογή από τον Αργεντινό σε αυτό το σημείο του αγώνα.

Πολιορκία διαρκείας της ΑΕΚ.

Συμπληρώσαμε 90'. Πέντε ο έξτρα χρόνος!

90' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπακάκη.

Χέρι του Λαμπρόπουλου στην προσπάθειά του να πιάσει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ.

88' Κόρνερ για την ΑΕΚ

Γύρω-γύρω από την περιοχή της ΑΕΛ εδώ και αρκετά λεπτά η ΑΕΚ, ψάχνει ένα... χρυσό γκολ.

Ο Χούμπτσεφ τώρα στο έδαφος

Η ΑΕΚ.... βομβαρδίζει την περιοχή της Λάρισας.

83' Κίτρινη στον Μασούρα για φάουλ στον Μασούντ.

82' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Περόνε αντί του Ντέλετιτς.

Ο Μόρας τώρα έχει ενοχλήσεις στον ώμο και πέρασε εκτός γηπέδου.

81' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ρέντζας προλαβαίνει τον Αραούχο και διώχνει σε κόρνερ.

79' Αλλαγή για τη Λάρισα. Στη θέση του Αγκάνοβιτς πέρασε ο Ρέντζας.

78' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε άουτ.

77' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Ναζλίδης αντί του Κριζμάν.

76' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης άφησε την μπάλα στον Λάζαρο που με ωραίο σουτ την έστειλε άουτ.
75' Κεφαλιά του Λιβάγια από το δεύτερο δοκάρι μπλοκαρε ο Μπόζοβιτς.

73' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Γκάλο.

71' Κεφαλιά του Μασούντ ύστερα από κόρνερ του Λαζαρου η μπάλα άουτ.

Συνεχίζεται το ματς.

Έντονες αποδοκιμασίες από την κερκίδα επειδή ο παίκτης της Λάρισας δεν βγαίνει από το γήπεδο.

67' Διακοπή στο ματς αφού ο Ζίζιτς βρίσκεται στο έδαφος. Άνοιξε το κεφάλι του στην κόντρα με τον Τσιγκρίνσκι.

67' Σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μασούντ αντί του Κονέ.

61΄ Κίτρινη κάρτα στον Κονέ για φάουλ στον Αγκάνοβιτς.

57' Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λάρισα. Ο Κριζμάν ξέφυγε στην πλάτη γύρισε την μπάλα στον Ντέλετιτς όμως ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ με μεγάλη απόκρουση.
57' Πιέζει η ΑΕΚ.

56' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε άουτ.

55' Αρκετά επικίνδυνη και η Λάρισα στις αντεπιθέσεις.

54' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος έκλεψε την μπάλα, την έσπασε στον Λιβάγια, που την γύρισε στον Αραούχο όμως ο Μπόζοβιτς καθάρισε την φάση.

52' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος στη θέση του Μπακασέτα.

50' Σουτ του Αραούχο από δύσκολη γωνία, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπόζοβιτς.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα. Ο Κριζμάν βγήκε απέναντι στον Μπάρκα, που του έκλεισε άψογα τον δρόμο, τον έβγαλε πλάγια και έδιωξε σε κόρνερ το γύρισμά του.
47' Σέντρα του Ντέλετιτς από τα αριστερά, βγήκε και μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Η ΑΕΚ το έχει αλλάξει σε 4-2-3-1. Ο Γκάλο έχει ανέβει πλέον στη δεξιά πλευρά ως εξτρέμ.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Βγήκε η ΑΕΚ για το δεύτερο. Χωρίς αλλαγή ο Χιμένεθ, παρότι σήκωσε πριν το ημίχρονο τον Λάζαρο.
Κάκιστη η εικόνα της Ένωσης. Το 3-5-2 του Χιμένεθ δεν έχει... βγει και η Λάρισα καθαρίζει με άνεση όλες τις μπαλιές προς την περιοχή του Μπόζοβιτς, που πάντως δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα.
Όπως είναι τώρα τα πράγματα περνάει η Λάρισα χάρη στη νίκη της 2-1 από το πρώτο ματς.

Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Λάρισα
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ένα λεπτό καθυστερήσεων

45' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια για φάουλ στον Αραούχο.

Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Λάζαρος και χειροκροτείται θερμά.

42' Ο Μπακασέτας έβγαλε κάθετη στον Λιβάγια, όμως ο Κροάτης βγήκε σε πλάγια θέση και δεν κράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.
38' Έντονος ο εκνευρισμός των παικτών της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

37' Η ΑΕΚ βρήκε κάπως ανοργάνωτη την άμυνα της Λάρισας, ο Χουλτ σέντραρε και η μπάλα έπειτα από κόντρα στον Μπακασέτα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

34' Μπαλιά του Μόρα στην πλάτη για τον Ντέλετιτς, βγήκε και καθάρισε ο Μπάρκας.

30' Πρόβλημα στην ανάπτυξη αντιμετωπίζει η ΑΕΚ, που κρατάει την μπάλα αλλά δεν απειλεί την καλά οχυρωμένη Λάρισα.
27' Ο Τσιγκρίνσκι έπεσε στην περιοχή της Λάρισας ύστερα από τράβηγμα του Ζίζιτς.

24' Σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

23' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος συνεχίζει να διαμαρτύρεται στον διαιτητή.

Φωνές από το γήπεδο και ο Παπαπέτρου κάνει παρατηρήσεις στον Μπόζοβιτς που καθυστερεί να εκτελέσει ένα ελεύθερο.

21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα εκατοστά πάνω απ' την εστία.

19' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας έπιασε φαλτσαριστό σουτ, ο Μπόζοβιτς έδιωξε δύσκολα. Στη συνέχεια ο Λαμπρόπουλος προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ, όμως ο Μασούρας βρήκε μπάλα και απομάκρυνε.
17' Αντεπίθεση για τη Λάρισα. Ο Τσιγκρίνσκι γλίστρησε όμως ο Λαμπρόπουλος έκοψε τον Ντέλετιτς.

15' Έντονη γκρίνια από την κερκίδα για τους παίκτες της Λάρισας. Ο Γιοβάνοβιτς βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από μονομαχία με τον Μπακασέτα και τα... άκουσε για θέατρο.

14' Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ΑΕΚ για κίτρινη που δεν βγήκε στον Χούμπτσεφ για σκληρό φάουλ στον Γκάλο. Ο Παπαπέτρου του έκανε παρατηρήσεις.

13' Καλή πάσα του Λιβάγια στην πλάτη της άμυνας για τον Χουλτ που έβγαλε με την μία τη σέντρα, όμως ο Γιοβάνοβιτς πρόλαβε τον Μπακασέτα.

11' Καλή επίθεση από τη Λάρισα, ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή όμως ο Χουλτ καθάρισε με ωραία προβολή.

Ο διαιτητής ζήτησε από τον τεχνικό της Λάρισας να βγάλει το πάνω μέρος της φόρμας του, αφού είναι στα ίδια χρώματα με τη φανέλα της ομάδας του.

6' Ωραία κάθετη του Αραούχο στον Χουλτ, όμως η σέντρα του Σουηδού δεν πέρασε.

3' Σωστά σταματάει το παιχνίδι ο βοηθός για επιθετικό φάουλ του Κονέ στον Μασούρα.

1΄ Δύο σερί σέντρες του Χουλτ από τα αριστερά, απομάκρυναν οι παίκτες της Λάρισας.
1' Σέντρα στο ματς

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.

Νέες αποδοκιμασίες προς τον Αλέξη Κούγια.

H προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται.
Διαιτητής: Παπαπέτρου Αναστάσιος (Αθηνών) Βοηθοί: Καμπούρης Βασίλειος (Εύβοιας) / Γρεβένης Αλέξανδρος (Χαλκιδικής)
Δεν έχει ιδιαίτερο κόσμο το γήπεδο. Περίπου 10.000 οι οπαδοί της ΑΕΚ.

Συστάσεις από τα μεγάφωνα προς τους οπαδούς της ΑΕΚ ώστε να μη συμβεί το παραμικρό.

Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι δύο ομάδες.
Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της ΑΕΚ προς τον Αλέξη Κούγια την στιγμή που επέστρεφε στα αποδυτήρια μαζί με τους παίκτες της Λάρισας.
Πρόβλημα στον άξονα για τον Αντωνίου, αφού δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Φατιόν. Εκτός και οι Γουάλας και Λεοζίνιο.

Στον πάγκο: Σουλούκος, Περόνε, Ναζλίδης, Γκόικοβιτς, Ρέντζας, Μακρής, Μπάλας

Λάρισα (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Μόρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιοβάνοβιτς, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς, Κριζμάν, Χούμπτσεφ

Με 3-5-2 θα αγωνιστεί η ΑΕΚ, βάσει του γραφήματος που ανέβηκε στα social. Μοναδική απουσία ο Βράνιες.
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Γαλανόπουλος, Γιακουμάκης, Αντωνίου

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Χουλτ, Σιμόες, Κονέ, Μπακασέτας, Λιβάγια, Αραούχο

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.

Υπενθυμίζουμε πως το άλλο εισιτήριο σφράγισε την Τρίτη και επίσημα ο ΠΑΟΚ (κάτοχος της περσινής διοργάνωσης), ντουμπλάροντας τις νίκες του απέναντι στον Πανιώνιο.

Η Λάρισα καλείται να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό ύστερα από το 2007, όταν είχε σηκώσει το Κύπελλο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Από εκείνο το ματς, 1η Μαρτίου, οι κιτρινόμαυροι είναι αήττητοι και θέλουν να φτάσουν στον 3ο τους τελικό σε ισάριθμα χρόνια και να διεκδικήσουν το νταμπλ. Στη Σούπερ Λίγκα ύστερα και από το «διπλό» της περασμένης Κυριακής στα Χανιά χρειάζονται έναν βαθμό για να κατακτήσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα (εκκρεμεί ωστόσο η απόφαση της έφεσης για το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ). Την ερχόμενη Κυριακή η ομάδα του Χιμένεθ θα υποδεχτεί τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ.

Οι βυσσινί έχουν προβάδισμα αφού στο πρώτο ματς στην «AEL FC Arena» επικράτησαν 2-1. Η Ένωση είχε προηγηθεί με τέρμα του Μασούντ στο 51’, όμως η Λάρισα με τέρματα των Ναζλίδη (57’, πέναλτι) και Κριζμάν (90+1’) τούμπαραν το ματς.

Δεύτερος ημιτελικός των δύο ομάδων για το Κύπελλο.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στη Λάρισα.

Με 3-5-2 η ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ
Δείτε τους εκλεκτούς του Μανόλο Χιμένεθ για τον δεύτερο ημιτελικό της ΑΕΚ απέναντι στη Λάρισα στο ΟΑΚΑ.

Πριν από λίγα λεπτά επισημοποιήθηκε η ενδεκάδα της ΑΕΚ για τον ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στη Λάρισα.